Vyberáte klimatizáciu do bytu? Poradíme vám. 2. časť

Ako funguje klimatizácia

Klimatizácia je zariadenie, kde chladivo, ktoré pričinením kompresora cirkuluje v chladiacom okruhu. Klimatizácia na jednej strane odoberá z prostredia teplo (vnútorná jednotka klimatizácie) a na druhej teplo odovzdáva (vonkajšia jednotka klimatizácie). Na rovnakom princípe fungujú tepelné čerpadlá, kde je to však obrátene. Teplo je odoberané z vonkajšieho prostredia a odovzdávané do vykurovacieho systému. Štandardné klimatizácie pozostávajú z jednej vonkajšej a z jednej až piatich vnútorných jednotiek.

Klimatizáciu s jednou vnútornou jednotkou nazývame aj split alebo mono-split, klimatizáciu s viacerými vnútornými jednotkami označujeme aj ako multi-split. Srdcom klimatizácie je kompresor, keďže je najhlučnejším komponentom klimatizácie, je umiestnený vo vonkajšej jednotke a ako sme už spomínali, jeho úlohou je zabezpečiť cirkuláciu chladiva. Vnútorné jednotky bývajú hlavne u vyšších modelov vybavené rôznymi pokročilými technológiami ako sú filtre ionizátory vzduchu, Wi-Fi ovládanie, a podobne. Väčšina klimatizácií v súčasnosti už dokáže vzduch nielen ochladzovať ale v prípade potreby si pomocou nej môžete v chladnejšom období aj prikúriť.

Ako zistím aký výkon klimatizácie je vhodný pre môj byt?

Ako modelový príklad si predstavme obývačku, situovanú na juh, ktorá má podlahovú plochu 20m². Túto miestnosť chceme mať príjemne vychladenú aj počas letných horúcich dní, kedy sa slnko plnou silou opiera do južnej steny.
Pri určovaní vhodného výkonu klimatizácie nestačí brať do úvahy len podlahovú plochu miestnosti a jej orientáciu. Rovnako je potrebné zohľadniť výšku stropu, či je dom zateplený, aké sú veľké a kvalitné okná, či sú vybavené žalúziami alebo roletami. Nemenej dôležité je, či sa jedná o podkrovný byt alebo byt na najvyššom poschodí a podobne.
Pre miestnosti s podlahovou plochou 20m² sa obvykle navrhuje jednotka s chladiacim výkonom 2,6kW, v tomto modelovom prípade je však vhodné s prihliadnutím na ďalšie okolnosti  použiť klimatizáciu s výkonom minimálne 3,5kW.

Podľa čoho si vyberať klimatizáciu

V prvom rade by ste mali zvážiť, čo od klimatizácie očakávate, teda či vám postačia základné funkcie ako sú chladenie, kúrenie a odvlhčovanie, alebo chcete dať prednosť prémiovému zariadeniu s pokročilými doplnkovými funkciami.

V každom prípade je vhodné porovnávať hlučnosť vnútorných jednotiek a energetickú triedu klimatizácie. Za kvalitné zariadenie s lepšími parametrami síce pravdepodobne zaplatíte vyššiu cenu pri nákupe, ale časť investície sa vám vráti v podobe nižších nákladov na prevádzku.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *