Vyberáte klimatizáciu do bytu? Poradíme vám 3. časť

Výber klimatizácie podľa typu priestoru.

Podľa typu priestoru sú klimatizácie rozdelené do troch skupín:

Klimatizácie do domácností (RAS)

Klimatizácie kategórie RAS sú určené pre inštaláciu do bytov, rodinných domov a kancelárií. Maximálny výkon týchto klimatizácií je 12kW. Klimatizácie RAS sa vyrábajú v prevedení pre jednu až štyri vnútorné jednotky. Vnútorné jednotky môžu byť vyhotovené v rôznych prevedeniach ako napríklad nástenné, parapetné, podstropné, kazetové alebo kanálové.

Malé komerčné klimatizácie (RAV)

Malé komerčné klimatizácie (RAV) sú určené pre náročnejšie podmienky ako sú napríklad kancelárie, serverovne a obchodné priestory maximálnym chladiacim výkonom do 28 kW.

Malé komerčné klimatizácie (RAV) sú určené na chladenie jednej miestnosti – SPLIT

RAV TWIN, RAW TRIPLE a RAW WIDE TWIN sú určené na klimatizovanie veľkoplošných prevádzok alebo kancelárií, s jednou vonkajšou a dvomi až štyrmi vnútornými jednotkami. Vnútorné jednotky sú vyrábané ako nástenné, parapetná podstropné, kazetové (60×60) alebo kanálové.

Kam umiestniť jednotky klimatizácie?

Vonkajšia jednotka klimatizácie by mala byť umiestnená tak, aby čo najmenej narúšala exteriér budovy, zároveň je dôležité aby bolo okolo nej zabezpečené dostatočné prúdenie vzduchu. Nemenej dôležité je aby bol k vonkajšej jednotke klimatizácie zabezpečený prístup pri servise. Vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou klimatizácie musí rešpektovať limity dané výrobcom. Pri určovaní umiestnenia vonkajšej jednotky klimatizácie je potrebné myslieť na to, že tieto zariadenia produkujú hluk, preto je vhodné zvoliť také umiestnenie, kde vám nebude vadiť.

Vnútorná jednotka klimatizácie by mala byť umiestnená podľa možností s ohľadom na prirodzené prúdenie vzduchu v miestnosti. Zároveň by mala byť umiestnená tak, aby vychladený vzduch, nebol nasmerovaný priamo na ľudí v miestnosti. Výšku aj smer prúdenia vzduchu je prirodzene možné nastaviť lamelami. Treba však brať do úvahy že ochladený vzduch vychádzajúci z klimatizácie klesá k zemi. Výškovú lamelu je vhodné nasmerovať  dohora, aby sa distribuovaný vzduch dostal čo najvyššie a začal padať až po strate svojej rýchlosti. Smerové lamely sa nastavujú tak, aby vzduch prúdil tam, kde je potrebné schladenie, prípadne do stredu miestnosti.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *