Vzduchové filtre zohrávajú dôležitú úlohu. Vzduchové filtre zabraňujú vniknutiu nečistôt a prachu do vášho zariadenia, a aby bol váš domov pohodlný. Tieto filtre tiež pomáhajú odstraňovať znečisťujúce látky zo vzduchu, udržiavajú dobrú kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti a zabezpečujú, aby vzduch, ktorý vy a vaša rodina dýchate, bol čistejší.

Ak chcete, aby klimatizácia fungovala hladko a aby bola kvalita vzduchu optimálna, je dôležité zaistiť pravidelnú údržbu a výmenu filtrov.

Výber správneho vzduchového filtra

V závislosti od vášho domova a potrieb vašej rodiny sú k dispozícii rôzne vzduchové filtre, ktoré vyhovujú vašim potrebám. Pri výbere správneho vzduchového filtra pre váš domov by ste mali brať do úvahy hodnotenie minimálnej účinnosti (MERV) filtra. Hodnotenie MERV dáva filtrom skóre od 1 do 20, čo naznačuje schopnosť vzduchového filtra zachytávať častice vo vzduchu, zatiaľ čo vzduch prúdi cez váš chladiaci systém. Čím vyššie je hodnotenie MERV, tým menšie častice filter zachytí skôr, ako vzduch cirkuluje do vášho domu. Ak vyberáte nový vzduchový filter, odporúča sa, aby mal váš filter hodnotenie MERV najmenej 7. Pri hodnotení sa musí pri rozhodovaní zvážiť niekoľko rôznych typov vzduchových filtrov. Potreby vašej rodiny, počet domácich miláčikov vo vašej domácnosti a váš rozpočet môžu ovplyvniť to, čo je pre vás ten pravý vzduchový filter.

Nižšie je uvedený zoznam najbežnejších typov vzduchových filtrov, z ktorých si môžete vybrať:

Vzduchové filtre zo sklenených vlákien – tieto filtre sú ekonomickou voľbou, ale zachytávajú iba 20% znečisťujúcich látok v rozmedzí od 3 do 10 mikrónov a nemusia byť tak účinné pri zlepšovaní kvality vzduchu v interiéri a mali by sa častejšie vymieňať.

Elektrostatické vzduchové filtre – Tieto filtre obsahujú samonabíjajúce sa papierové vlákna, ktoré pomáhajú znižovať dráždivé látky a alergény vo vzduchu vášho domova tým, že priťahujú a zachytávajú malé častice.

Plisované vzduchové filtre – Plisované vzduchové filtre prichádzajú len s mierne vyššími nákladmi ako laminátové a elektrostatické vzduchové filtre, čo sú ďalšou skvelou možnosťou. Tieto jednorazové filtre sú vyrobené z polyesterového, alebo bavlneného papiera a zachytávajú medzi 70 až 90% prachu a znečisťujúcich látok vo vašej domácnosti s veľkosťou od 3 do 10 mikrónov vo veľkom rozsahu a je potrebné ich vymeniť menej často ako filtre zo sklenených vlákien. Vysokoúčinné vzduchové filtre – tieto filtre sú všeobecne sa považujú za najúčinnejšie filtre pre obytné vykurovacie a chladiace systémy. Tieto filtre dokážu zachytiť až 95% častíc s veľkosťou od 3 do 10 mikrometrov vrátane peľu, drobných prachových častíc a plesní, čo pomáha zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti.

Aké sú najlepšie filtre pre alergikov?

Ak vy, alebo niekto z u vás doma často trpia sezónnymi, alebo vzdušnými alergiami, môže pomôcť výber správneho vzduchového filtra. Pri výbere vzduchového filtra sa uistite, že filter má hodnotenie MERV najmenej 7-12.  Efektívny vzduchový filter spravidla zachytí väčšie percento častíc a znečisťujúcich látok skôr, ako vzduch cirkuluje v celom dome. Môžete tiež zvážiť častejšie výmenu filtrov, najmenej raz mesačne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *