Dni sú kratšie, teploty nižšie – jasné znamenie, že je zimné obdobie. Čím je nepríjemnejšie, tým sa dostane vonku, tým dôležitejšie je, aby ste sa mohli uvoľniť do príjemnej klímy vašich štyroch stien. Ale to tiež znamená nárast nákladov na energiu.

So začiatkom každej vykurovacej sezóny vznikajú rovnaké otázky. Ako sa správne zohrievate? Zvyšuje miera viac alebo menej pri izbovej teplote? Je lepšie sa zahrievať nepretržite alebo len v prípade potreby?

Pri vykurovaní nie je žiadny úsporný potenciál.

Viete, že: náklady na vykurovanie tvoria veľkú časť vašich nákladov na energiu. Ale s správnym vykurovacím systémom môžete ušetriť veľa peňazí. Dokonca aj s malými úpravami môžete značne znížiť spotrebu. Tepelné čerpadlá napríklad využívajú obnoviteľnú energiu a kŕmia hlavne okolitým vzduchom. Pre každú kilowatthodinu elektrickej energie spotrebovanej tepelným čerpadlom generuje približne 3 až 4 kilowatty teplo (zo vzduchu). Iba maximálne 30 percent tepelnej energie, ktorú generuje tepelné čerpadlo, je dodávaná elektrickou energiou. Zvyšok sa získava zo vzduchu a je preto obnoviteľný.

 

Tepelné čerpadlá Daikin Altherma 3 pracujú na tomto princípe. V závislosti od konkrétneho modelu zásobník teplej vody taktiež zabezpečuje konštantnú dodávku teplej vody. Kombináciou tepelného čerpadla so solárnym pripojením je možné ušetriť dodatočnú energiu.

Jeden stupeň nemá žiadny rozdiel.

Podľa odborníkov možno až šesť percent energie ušetriť znížením teploty v miestnosti o jeden stupeň. Rozhodujúcim je programovanie. Musí to byť založené na vonkajšej teplote a čase strávenom v miestnosti. Zbytočné prehriatie vedie k zníženej účinnosti a vyšším nákladom na vykurovanie. Nastavením optimálnej izbovej teploty je chránené aj prostredie, pretože emisie skleníkových plynov sa znižujú.

Každá miestnosť musí byť vyhrievaná rovnako.

Rôzne miestnosti potrebujú rôzne nastavenia teploty. To nie je problém, pretože to môže byť ľahko a pohodlne naprogramované a kontrolované. Dôležité pre optimálnu izbovú teplotu je použitie príslušnej miestnosti. Väčšina ľudí sa cíti dobre v obývacej izbe s teplotou medzi 19 ° C a 22 ° C. Optimálna teplota pre kúpeľne je však 23 ° C. V spálni by teplota mala byť medzi 18 ° C a 20 ° C. Správna izbová teplota zaručuje optimálny komfort a najnižšie možné náklady.

Nepoužívané miestnosti by sa nemali vyhrievať.

Často spotrebuje viac energie na opätovné ohrievanie chladenej miestnosti ako na to, aby ju udržiavalo v teple. Pre dlhšie obdobie je preto vhodné pokračovať v ohrievaní nepoužívaných miestností pri nižšej teplote. Optimálna teplota závisí od tepelnej priepustnosti domu a času nepoužívania. Teplota miestností by v žiadnom prípade nemala klesnúť pod 15 ° C, inak sa steny ochladia a hrozí riziko rastu plesní.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *