KONTROLOVANÁ TEPLOTA CENTRÁLNE A FLEXIBILNE

Multi split klimatizačné zariadenie je ideálnym riešením pri vytváraní príjemného prostredia v jednej alebo viacerých miestnostiach s jediným zariadením – či už pre biznis alebo v byte či dome. Názov klimatizačného zariadenia už naznačuje jeho dizajn a funkčnosť. Multi split – rozdelene klimatizačné jednotky sa skladajú vždy z najmenej dvoch častí: vonkajšej jednotky a jednej až piatich vnútorných jednotiek. Vďaka tejto flexibilnej distribúcii sú rozdelené klimatizačné jednotky vhodné aj na chladenie viacerých miestností – to funguje centrálne a individuálne pre každú izbu individuálne.

Vnútorná jednotka slúži na odstránenie vlhkosti, chladí a filtruje vzduch – Vonkajšia jednotka je klesajúca v chladenie tepelnej energie so vstavaným kompresorom von. Vnútorné a vonkajšie jednotky sú prepojené izolovanými medenými potrubiami, do ktorých je cirkulované chladiace médium ako R410a. Tekutina sa vo vnútornej jednotke odparuje a absorbuje teplo v miestnosti. Odpadové teplo prechádza cez vonkajšiu jednotku a horký plyn sa stlačí pomocou kompresora klimatizácie. Chladivo sa znova stáva tekutým a uvoľňuje uloženú energiu. Tento cyklus sa opakuje, kým sa nedosiahne požadovaná priestorová teplota, po uplynutí ktorej sa vonkajšia jednotka vypne. Ventilátor vo vnútornej jednotke však pokračuje v prevádzke, aby mohol pokračovať v odvádzaní vlhkosti z miestnosti vzduchu. Pri znížení teploty v tomto procese prepadá kvapalina cez kondenzáciu, takzvaný kondenzát. Ak to chcete odstrániť z klimatizačného systému, vypusťte ju pomocou hadice kondenzátu. Pre klimatizačné jednotky s okruhom tepelného čerpadla majú jednotky aj vykurovací režim – takže obvod prebieha presne naopak.

KLIMATIZÁCIA SPLIT: pre a proti

Výhody split klimatizácie

– Efektívnejšie chladenie v porovnaní s monoblokovými klimatizačnými zariadeniami a mobilnými klimatizačnými zariadeniami

– Chladenie niekoľkých izieb

– Individuálna regulácia teploty v niekoľkých miestnostiach.

 

Nevýhody split klimatizácie

– drahšie ako ostatné modely.

– Je potrebná presnejšia úprava, pretože zariadenia inak fungujú natrvalo na maximálnom výkone. V opačnom prípade sa zariadenia opotrebujú rýchlejšie, čo pravdepodobne spôsobí vyššie náklady na elektrickú energiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *