Kedy je čas na výmenu klimatizácie

Dobre udržiavaná a kvalitná klimatizácia by mala vydržať 10 až 15 rokov bežného používania. Keď však už výkon klimatizácie nie je dostatočný a zvyšujú sa náklady na opravy, môže to byť najvyšší čas na výmenu klimatizácie.

Koniec záruky a časté opravy

Záruka na klimatizácie býva obvykle 2-3 roky, niektorí predajcovia poskytujú záruku až na 5 rokov, táto záruka však býva podmienená pravidelnou údržbou.

Časté opravy patria medzi hlavné dôvody na výmenu klimatizačného zariadenia. Ak váš súčasný systém už nie je v záruke a neustále potrebuje profesionálnu pozornosť, môže to byť čas na nákup novej klimatizácie.

Opravy klimatizácií sú totiž často príliš drahé na to aby sa oplatilo udržiavať v prevádzke starú klimatizáciu s nízkou účinnosťou v porovnaní s novými modernými klimatizáciami.

Strata účinnosti

Tak ako všetky ostatné spotrebiče aj u klimatizácie sa časom znižuje účinnosť. Všimnete si to, keď vašej klimatizácii trvá neprimerane dlho dosiahnuť požadovanú teplotu.

Dôvodov prečo k tomu môže prísť je niekoľko:

Zanesený filter vzduchu

Zanesenie výmenníka vnútornej jednotky klimatizácie

Poškodený alebo znečistený ventilátor vnútornej jednotky klimatizácie

Porucha ventilátora vonkajšej jednotky klimatizácie

Málo chladiva v chladiacom okruhu

Malý výkon kompresora klimatizácie

 

Ako vidíte, príčin malého výkonu klimatizácie môže byť niekoľko, a určiť príčinu nie je vždy jednoduché. Ak si však zavoláte profesionála, tak si s diagnostikou poruchy určite poradí a pri klimatizáciách starších ako 10 rokov vám poradí či je výhodnejšie ešte investovať do opravy starej klimatizácie alebo je lepšie zadovážiť si novú.

Klimachlad Bratislava – Predaj montáž a servis klimatizácií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *