Znečistená klimatizačná jednotka môže byť hlavným narušiteľom vašej letnej pohody. Zatiaľ čo veľa moderných klimatizačných jednotiek je vybavených samočistiacimi funkciami, nič neporušuje správne praktické čistenie častí vo vašej jednotke, ktoré sa môžu časom zaniesť  prachom a nečistotami.

Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s týmto procesom, sme zostavili podrobného sprievodcu s informáciami o čistení klimatizácie. Upozorňujeme, že tento sprievodca bol napísaný pre vzduchové jednotky s rozdelenou sústavou, takže ak máte ventilátor, alebo prenosný klimatizačný systém, požiadavky na čistenie jednotky sa môžu líšiť od toho, čo je uvedené v tomto článku.

Ako môžem čistiť klimatizáciu?

Čistenie klimatizácie nie je tak ťažké,  a akonáhle to urobíte raz, budete vediť, ako to urobiť znova. To je to, čo musíte urobiť:

Vyčistite cievky kondenzátora

Inštalácia vzduchového kompresora na podstavci

Pre tento prvý krok a všetky nasledujúce kroky budete musieť vypnúť všetky napájacie zdroje, ktoré sú spustené na klimatizačnej jednotke. Vypnite všetky napájacie body, do ktorých je pripojený, a dokonca ho vypnite na doske plošných spojov, ak je to možné.

Ak chcete získať prístup a vyčistiť cievky kondenzátora klimatizácie, musíte odstrániť vonkajší kryt, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať skrutkovač alebo podobný nástroj. Po odstránení vonkajšieho puzdra odstráňte všetky ostatné súčasti, ktoré bránia prístupu k cievkam a potom nájdite cievky.

Odstráňte akékoľvek povrchové nečistoty alebo znečistenie pomocou pevnej kefy alebo prachu a potom po 10 alebo 15 minútach odstráňte zachytené alebo nasiaknuté nečistoty pomocou vhodného čistiaceho prostriedku a potom ho opláchnite vodou (rozstrekovaním zvnútra). Zatiaľ čo ste tam, mali by ste tiež skontrolovať cievkové rebrá, a ak sa niektoré zdajú ohnuté alebo poškodené, môžete ich skosiť rovno s “jemným hrebeňom”, ktorý si môžete zakúpiť u väčšiny hardvérových alebo špecializovaných obchodov s klimatizáciou.

Odstráňte a vyčistite filtre

Je čas prejsť na vnútornú jednotku pre tento krok. Ak vyberiete alebo vyklopíte prednú mriežku na vnútornej jednotke klimatizácie, mali by ste byť schopní odstrániť jeden veľký panel oka alebo dva menšie. Tieto filtračné panely sú základnou líniou ochrany vašej jednotky pred rôznymi vzdušnými problémami, ako sú prach a baktérie. To však znamená, že majú tendenciu sa znečistiť a upchávať neuveriteľne rýchlo a musia čistiť častejšie ako iné časti jednotky. Okolo toho je, že filtre sú najjednoduchšia časť na čistenie.

Ak chcete vyčistiť panely, jednoducho ich vytiahnite von, dávajte pozor, aby ste nevypustili prach vo vnútri vášho domu, na zábradlie alebo stojan nejakého druhu. Tým sa vytlačí väčšina prachu a špiny a všetky zostávajúce nepríjemnosti môžu byť jednoducho odsávané.
Vyčistite ventiláciu cievky vnútornej jednotky

Toto je časť vnútornej jednotky, ktorá sa v skutočnosti zaoberá fúkaním studeného vzduchu z jednotky a do miestnosti, ktorá slúži. Ak chcete získať prístup k ventilátorovej špirále, musíte úplne odstrániť šasi vnútornej jednotky, čo bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať použitie skrutkovača alebo podobného nástroja.

Keď získate prístup k ventilácii, jednoducho ju sprej vhodným čistiacim roztokom, ponechajte ho niekoľko minút a potom ju opláchnite teplou vodou. Nebojte sa rozliať, pretože väčšina, ak nie celý odtok, bude zachytený v odkvapkávacej panvici. Vypláchnite cievku ventilátora, až kým odtok nie je úplne čistý a nezostane žiadne riešenie, ale dávajte pozor, aby ste nezakopili odkvapkávaciu nádobu! Nechajte ju vyprázdniť pred opláchnutím. Pred nasunutím podvozku nechajte cievku aspoň čiastočne vysušiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *