Ak sa chcete schladiť, budete musieť v lete zapnúť svoju klimatizáciu.

Avšak účty za klimatizáciu v domácnostiach sú často vyššie, než je potrebné. Nižšie uvádzame 4 spôsoby, ako môžete klimatizáciou počas leta plytvať energiu – a predídete plytvaniu.

Nezabudnite pravidelne meniť vzduchový filter

Toto je pravdepodobne hlavný dôvod, prečo klimatizačné jednotky čerpajú viac peňazí počas leta. Vzduchový filter pre klimatizácie je navrhnutý tak, aby zachytával častice, ako je prach, brániac mu dostať sa do skrinky klimatizácie cez spätné potrubia, kde môžu spôsobiť problémy motorov a iných súčiastok. Po mesiaci, alebo viac zachytávaní častíc sa vzduchový filter upchá a obmedzí prúdenie vzduchu. To núti motor ventilátora pracovať tvrdšie a čerpať energiu. Odporúčame vymeniť filter každých 4 až 6 týždňov; frekvencia závisí od sily filtra.

Slabá izolácia

Klimatizácia môže fungovať dobre, ale váš domov má zlú izoláciu v stenách, alebo podkroví. Izolácia nie je účinná len v zime, kde zachytáva teplo v interiéri. Počas horúceho leta udržuje teplo von.

Zanedbávanie údržby klimatizácie

Je dôležité, aby odborníci počas prehliadky kontrolovali a doladili váš klimatizačný systém, aby bol pripravený na letné počasie. Ak klimatizácia vynechá svoju údržbu, začne sa opotrebovávať a bude trpieť nahromadením nečistôt a prachu. Klimatizácia v priemere stratí 5% svojho hodnotenia energetickej účinnosti každý rok bez údržby – a to znamená vyššie účty. Servis klimatizácie šetrí peniaze aj inými spôsobmi: menej opráv a dlhšia životnosť systému.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *