Letné počasie nám prináša so sebou teplotné rekordy každý rok. Krásne leto je však oveľa lepšie, ak vstúpite do klimatizovaného priestoru, ktorý vás bude chrániť pred nepríjemnou vonkajšou horúčavou. Prijemnú teplotu v interiéri je presne to čo očakávate.

Nevýhodou je, že v počas horúceho leta vaša klimatizácia vystavená nadmernej záťaži.  To znamená, že váš účet za klimatizáciu by mohol rásť bez toho, aby ste si to uvedomovali. Spotreba energie môže stúpať rovnako ako teplota na poludnie. Existuje však niekoľko veľmi jednoduchých a účinných tipov, ako v lete znížiť účet za klimatizáciu a udržať si príjemné vnútorné prostredie. Využite niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu udržať interiér a aj účet za elektrinu v pohode.

Vypnite klimatizáciu v noci

Tento tip šetriaci peniaze je jasný ako v noci a vo dne! Nechajte svoju klimatizáciu zapnutú počas dňa a vypnite ju v noci. Dôvod je jednoduchý. Po prvé, večerný vzduch je prirodzene chladnejší, takže ho môžete využiť vypnutím klimatizácie a otvorením okna.

Pre pohodlný spánok nepotrebujete, aby klimatizácia pracovala s rovnakým výkonom ako počas dňa.

Správne nastavte termostat

Pokiaľ ide o spotrebu energie a zníženie vášho účtu za klimatizáciu počas leta, záleží na každom stupni!

Jednou z energeticky najúčinnejších vecí, ktorú môžete urobiť, je aby ste nastavili termostat na pohodlnú teplotu, vďaka ktorej nebude vaša jednotka pracovať v náročnom režime, ale napriek tomu sa budete cítiť komfortne. Ako návod by ste mali termostat umiestniť niekde medzi 22 a 24 stupňami Celzia. Uvedomte si, že za každý jeden stupeň chladenia, bez ktorého môžete dosiahnuť, šetríte svoj účet za energiu. Počas horúcich dní preto neprimerane neznižujte požadovanú teplotu. Aj keď nastavíte klimatizačnú jednotku o jeden stupeň teplejšie ako obvykle, môžete znížiť náklady až o 10%. Zvyčajne sa snažte nastaviť termostat na menej ako 8 stupňov pod vonkajšou teplotou (takže ak je vonkajšia teplota 30, mierte na 22 alebo 23 stupňov Celzia).

Zatemnite a zatvorte slnko

Tieň, vhodné žalúzie, závesy… môžu pomôcť zachytiť horúce slnečné lúče. Vaša klimatizácia preto nebude musieť pracovať s tak vysokým výkonom  a váš účet za energiu sa zníži. Je to jednoduché.

Prvým spôsobom, ako sa dostať do tieni, je zatváranie žalúzií, záclon, závesov a markíz.

Zatvorením okien, žalúzií, roliet alebo závesov sa budete chrániť pred horúcim vzduchom a slnečnými lúčmi. Rovnako aj kvalitné okná majú obrannú funkciu.

Vypnite zdroje tepla

Televízor, počítač, tlačiareň, lampa, kuchynská rúra … všetky tieto spotrebiče generujú veľké množstvo tepla a vynútia vašu klimatizáciu, aby musela znižovať teplotu. Vypnite ich resp. ich používajte len nevyhnutnej miere.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *