Hlučná klimatizácia

Hlučná klimatizácia. Ak je vaša klimatizácia hlučná, je to nepríjemné nielen pre vás ale častokrát aj pre vašich susedov. Zvýšená hlučnosť klimatizácie môže mať niekoľko príčin. V každom prípade je však nezvyklý hluk vychádzajúci z vašej klimatizácie signálom, že s ňou niečo nie je v poriadku. V takom prípade spravíte najlepšie ak vypnete prívod elektrického napájania klimatizácie  a zavoláte servis. Ignorovanie hluku z klimatizácie môže problém len zhoršiť a namiesto jednoduchej a pomerne lacnej servisnej opravy klimatizácie  vás môže čakať drahá oprava alebo v krajnom prípade aj výmena zničenej klimatizácie.

Aké môžu byť príčiny zvýšenej hlučnosti klimatizácie:

Hlučný kompresor

Kompresor klimatizácie je vždy zdrojom nejakého hluku, u moderných kompresorov je však už hlučnosť výrazne redukovaná. Ak kompresor vytvára nezvyčajný hluk alebo je hlučnejší ako obvykle, je najvyšší čas zavolať servisného technika. Dôvodov nadmernej hlučnosti kompresora klimatizácie môže byť niekoľko ale pre určenie závady a opravu je potrebné špeciálne vybavenie a odborné vedomosti.

Hlučný ventilátor

Jeden ventilátor sa nachádza vo vonkajšej  a jeden ventilátor vo vnútornej jednotke klimatizácie. Aby ventilátor fungoval správne, musí byť čistý a pravidelne udržiavaný. Ak sa zdá, že bzučanie alebo iné netypické zvuky klimatizácie vychádzajú z oblasti ventilátora, je potrebné skontrolovať lopatky ventilátora. Odstráňte všetky nečistoty, ktoré sa nachádzajú lopatkách ventilátora a v ich blízkosti.  Niekedy sa môže stať že sa lopatky ventilátora mierne ohnú a dotýkajú sa inej časti jednotky, čím spôsobujú hluk.

Hlučný elektromotor ventilátora

Zvýšenú hlučnosť klimatizácie môže spôsobovať aj elektromotor ventilátora. Ložiská elektromotora ventilátora majú obmedzenú životnosť. Počas niekoľkých rokov prevádzky môže dôjsť k ich opotrebeniu a z toho dôvodu aj k zvýšeniu hlučnosti. Motor ventilátora zvyčajne nie je opraviteľný a bude potrebné ho vymeniť za nový.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *